Aydan Uğur Ünal

Özgeçmiş

Sanatçı Türkiye/ Bursa’da  Sanat ve Edebiyat aşığı bir ailede dünyaya  geldi. Küçük yaşlarından itibaren ailesinin desteğiyle resim çalışmalarına başladı. Üniversite eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Ve yine aynı üniversitenin Kentsel Tasarım bölümünde Master yaparak, Kentsel Tasarımcı Y.Geometik Mühendisi ünvanını alarak Türkiye’nin ilklerinden biri oldu. Hayatının bir bölümü, resim çalışmalarının yanı sıra kendi şirketi ile  çarpık yapılaşma nedeniyle bozulmuş İstanbul’un  Kent dokusunu düzeltme çalışmaları ile geçti. Bu arada eski kitapları okuyabilmek için Osmanlıca öğrendi. Ve bu güne kadar Uzaysal Geometri, Sanat,Felsefe, Mistisizm, Din ve Astroloji konularında sayısız araştırmalar yaptı. Bu arada resim çalışmalarının  yanısıra, resim de yeni bir boyut arayışı çalışmalarına da devam ediyordu. Rönesans dönemindeki muhteşem Mistizmi 21. Yüzyıl bilgi ve titreşim seviyesi ile resimlerinde nasıl yansıtabilirdi…  İşte gerek mesleğinin getirdiği uzaysal geometri bilgisi, gerekse felsefi sanatsal arayış, araştırma ve Türk sanatının birikimlerinden ilham alarak AYDANSABB 3D QUANTUM TEKNİĞİ adını verdiği kendine has tarzını geliştirmeye başladı. Ve resimlerini  bu tarzın teknik ve felsefesine uygun olarak üretmeye başladı. 

Genellikle yağlıboya ile çalıştığı AYDANSABB Tarzının felsefesinin  temeli,  Mikrodan Makroya ‘Boyutlar Arasında Geçiş ve bir bütünlüğe gitme’ sanatıdır. Alt ölçekteki Dinamik doku, düşünce izlerinin ışıksal örgüsüdür ve Renk Senfonileri ile birbirleriyle bağlanarak üst ölçekte bir bütüne, ana fikre ve maddeye varır. Ayrıca son zamanlarda  AydanSabb Xysta adıyla Ipad kalemi ile yaptığı çalışmaları ile de dikkat çekmektedir. Sanatçı, resim çalışmalarını İstanbul’daki kendi atölyesinde AYDANSABB adını verdiği yeni tarzıyla  yaparak devam etmektedir.

Ödüller

- İtalya Katolik Sanatçılar Birliği Sokak Sanatçıları Konseptli Yarışması “EN İYİ FANTASTİK GERÇEKÜSTÜ SANAT ESERİ” ödülü2018, Sergi: Galleria La Pigna ( Sokak Sanatçıları konulu yarışmada LALLUPİA / HİTİT adlı yağlıboya eseri ile.
- International Travelling Biennal of the Art 2018 ‘For the Quality of the Works Presedent’ ödülü İSA-JESUS / SON RÜYA adlı yağlıboya eseri ile.
-” European Intercultural Activity”  “E-Campus Üniversitesi”Yaratıcılık Ödülü  Ocak 2018  Roma/ İTALYA CENNETİN EJDERLERİ adlı yağlıboya eseri ile.
- İtalya Kültür bakanlığı ‘Ill Mio Borgo’ Yarışması MANSİYON ÖDÜLÜ ARALIK 2017  Roma/ İTALYA NAPOLİ adl yağlıboyaı eseri ile.

Karma Sergiler

- Girgin Piyano Sanat Galerisi Sinestezik Işıklar Kişisel Sergisi Ocak 2019 İstanbul / TURKEY 
- Vatikan Cancelleria Sarayı “Adesso” AYDANSABB Kişisel Sergisi May 2018 Rome/ VATICAN 
- Galleria Il Collezionista “La Chiamata” AYDANSABB Kişisel Resim Sergisi Mart 2018 ROME-ITALY 
- ”European Intercultural Activity”  “Museo de Arte e Scienza” Ocak 2018  Milano/ İTALYA 
- “Art Festival a Palazzo Pontificio”  Il Collezionista Gallery / La Pigna Gallery Eylül 2017 Roma/ İTALYA 
- Erwantungen Kunsthalle im Bezirksrathaus Eylül 2017 Köln/ ALMANYA 
- Evento Internazionale Art Museum Temmuz 2017 Torino / İTALYA 
- Linda Farrel Galery 2017 Paris- FRANSA 
- Artankara 3.Çağdaş Sanat Fuarı 2017 Ankara/ TÜRKİYE 
- La Capitale Galery 2016 Paris- FRANSA 
- Alte Feuerwache- Liebevoll Sergisi 2016 Köln- ALMANYA 
- X. Uluslararası Floransa Bienali (özel davet) 2015 Floransa- İTALYA 
- Centre Culturel Anatolie Labirent Sergisi 2015 Paris- FRANSA 
- 2. İzmir Uluslararası Sanat Bienali İzmir- TÜRKİYE 
- İSO Odakule Sanat Galerisi/Beyoğlu-İstanbul “Andan Ayrı Buçuk Saat” Kişisel Resim Sergisi İstanbul- TÜRKİYE 
- Niş Sanat Galerisi/Nişantaşı-İstanbul “Aklın Görüntüleri” Kişisel Resim Sergisi İstanbul-TÜRKİYE

-Deyim sanat galerisi istanbul/TÜRKİYE